OpisCalperos 500 to produkt leczniczy będący źródłem zjonizowanego wapnia, do stosowania w stanach zwiększonego zapotrzebowania, osteoporozie, po złamaniach, wspomagająco w alergii.
SkładSubstancją czynną jest węglan wapnia (Calcii carbonas).
1 kapsułka twarda zawiera 500 mg węglanu wapnia, czyli 200 mg jonów wapnia.
Substancje pomocnicze: stearynian magnezu, talk. Kapsułka żelatynowa: tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132), żelatyna.
DawkowanieTen lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Calperos 500 podaje się doustnie.
Dawkowanie ustala się na podstawie dziennego zapotrzebowania:
Kategoria wiekowa |
Ilość w mg (w przeliczeniu na wapń elementarny) |
Młodzież i dorośli |
800 - 1200 |
Kobiety w ciąży i karmiące piersią |
1000-1500 |
Kobiety po menopauzie nie stosujące hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) |
1500 |
Kobiety po menopauzie stosujące HTZ |
1000 |
Osoby po 65 roku życia |
1500 |
Zwykle stosowane dawkowanie:
Dorośli: 1 do 2 kapsułek twardych (od 200 do 400 mg wapnia zjonizowanego) 2 do 3 razy dziennie; nie należy zażywać więcej niż 1200 mg jonów wapnia na dobę, czyli nie więcej niż 6 kapsułek Calperos 500
Dzieci powyżej 7 roku życia i młodzież: 1 kapsułka preparatu Calperos 500 (200 mg wapnia zjonizowanego) do 3 razy dziennie podczas posiłku.
DziałanieCalperos 500 zawiera wapń w postaci węglanu, który uczestniczy w procesie mineralizacji kości. Bierze również udział w przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni (w tym sercowego). Uczestniczy w procesie krzepnięcia, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń (wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwalergiczne).
Wskazaniastany zwiększonego zapotrzebowania na wapń: okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji.
nieprawidłowe żywienie produktami ubogimi w wapń
zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych
zmniejszone stężenie wapnia we krwi z podwyższonym stężeniem fosforu u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, poddawanych dializom i zapobieganiem wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej.
profilaktycznie w zapobieganiu i uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy
stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji po złamaniach kości
wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób alergicznych.
PrzeciwskazaniaNie stosować leku, jeśli występuje:
nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
zwiększone stężenie wapnia we krwi i nadmierne wydalanie wapnia w moczu (w przebiegu np. nadczynności tarczycy, przytarczyc, przedawkowaniu witaminy D3, nowotworów odwapniających, ciężkiej niewydolności nerek nie leczonej dializami,
kamica nerkowa
leczenie glikozydami nasercowymi
ciężka hiperkalciuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem).
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób):
- nadmierne stężenie wapnia we krwi,
- nadmierne wydalanie wapnia w moczu.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób):
- wzdęcia z oddawaniem gazów,
- nudności, biegunka, zaparcia,
- bóle brzucha,
- świąd, pokrzywka, wysypka.
Częstość nieznana występowania działań niepożądanych:
- zespół mleczno-alkaliczny.
Ostrzeżenia i środki ostrożnościJeśli występuje przewlekła niewydolność nerek konieczna jest kontrola stężenia wapnia i fosforu we krwi.
Jednoczesne stosowanie dużych dawek leku Calperos i witaminy D, tiazydowych leków moczopędnych i (lub) leków albo produktów spożywczych zawierających wapń (takich jak mleko) może prowadzić do nadmiernego wzrostu stężenia wapnia z następowym uszkodzeniem nerek, lub zespołem mleczno-alkalicznym. Ryzyko to dotyczy też kobiet w ciąży przyjmujących duże dawki wapnia i pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.
Jeśli pacjent przyjmuje glikozydy nasercowe, stosowanie leku Calperos powinien omówić z lekarzem (stosowanie ich obu może prowadzić do nasilenia działania glikozydów i spowodować zaburzenia rytmu serca).
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C, chronić od wilgoci.
Stosowanie innych lekówNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Calperos 500 może wchodzić w interakcje z:
lekami moczopędnymi tiazydowymi - zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia,
kortykosteroidami - zmniejszają wchłanianie wapnia,
antybiotykami tetracyklinowymi, związkami fluoru, chinolonami, antybiotyki z grupy cefalosporyn, preparaty zawierające żelazo - ze względu na wchłanianie, należy zachować 2 godzinny odstęp pomiędzy przyjęciem ich a solami wapnia,
glikozydami nasercowymi - nasilenie ich działania,
bisfosfonianami i fluorkiem sodu - ze względu na wchłanianie, należy przyjmować 3 godziny przed zażyciem wapnia,
werapamilu - osłabienie działania przez wapń,
innych leków blokujących kanały wapniowe - osłabienie działania przez wapń.
Ciąża i karmienie piersiąJeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń. Przy stosowaniu dawek leczniczych nie wykazano ryzyka zagrożenia dla płodu i noworodka.
W okresie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na wapń. Przy stosowaniu dawek leczniczych nie wykazano ryzyka zagrożenia dla płodu i noworodka.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieżyNie stosować u dzieci poniżej 7 lat.